Keep calm and read a book! #1

23 kwietnia będzie obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich, w związku z tym postanowiłam, że na moim blogu od dnia dzisiejszego w każdą niedzielę do końca kwietnia będzie pojawiał się wpis o moich ulubionych książkach dla dzieci.

Pierwsza rekomendacja to mój faworyt, czyli “Press Here” napisana przez Tullet Herve. Jest to interaktywna książka, która sprawia, że podczas czytania także słuchacze biorą aktywny udział w opowieści. Czasami wystarczy nacisnąć kropkę, potrząsnąć mocno książką a niekiedy zdmuchnąć czarny cień. Książka jest świetna, pomimo małej ilości tekstu bardzo zaskakuje, rozwija wyobraźnię a przede wszystkim rozśmiesza nie tylko najmłodszych czytelników, ale również i tych starszych. Przy okazji polecam filmik Edyty Pikulskiej, w którym pokazuje swój sposób na czytanie tej książeczki: https://www.facebook.com/edytapikulskateacher/videos/1160223327410552/ .
“Press Here” szczerze polecam, jeśli nie macie jej jeszcze w swojej biblioteczce, to koniecznie musicie ją kupić. Ja swoją kupiłam w księgarni językowej u Moniki: www.bookshop-u-tobiasza.pl. 🙂

Podsumowując dzisiejszy wpis, zarówno jako mama 4 latka jak i nauczyciel j.angielskiego gorąco zachęcam do czytania. W przedszkolu, w którym pracuję, od listopada prowadzę akcję “Zabawa z książką…po angielsku”, podczas której czytam razem z moimi przedszkolakami książeczki. Na początku obawiałam się, że akcja nie powiedzie się, że nie będą nic rozumieć oraz będą znudzone, jednak na szczęście były to niepotrzebne obawy, bowiem dzieci są zachwycone. Podczas czytania pokazuję ilustracje oraz dodatkowo zadaję pytania, jeśli mamy kolorowe przedmioty to oczywiście wymieniamy nazwy kolorów. Zawsze staram się, aby dobór tematyki również był interesujący i bliski dzieciom.

Warto pamiętać, że czytanie przynosi wiele korzyści a przede wszystkim rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne, pobudza i rozwija wyobraźnię, buduje poczucie własnej wartości oraz poszerza wiedzę. Zalet czytania jest oczywiście dużo więcej, dlatego uważam, że czytanie powinno być propagowane już od najmłodszych lat. Jako nauczyciele, czy jako rodzice powinniśmy obudzić zapał do książek u dzieci i sprawić, by czytało z przyjemnością a nie z obowiązku w późniejszym czasie. Nie uczmy wyłącznie czytania, uczmy lubienia czytania!

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zachęci Was do częstszego czytania dzieciom.
Czytajmy, czytajmy i jeszcze raz czytajmy! 😉

Kolejna rekomendacja książki już za tydzień! Stay tuned! 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.