“Be a Seed” – mini hodowla fasoli w domu

W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się kolejnym eksperymentem, który można wykonać zarówno w domu jak i w przedszkolu/szkole, a chodzi o… hodowlę fasoli. Postanowiłam, że pokażę mojemu synkowi, w jaki sposób z małego nasionka powstaje roślina i tak krok po kroku udokumentowaliśmy cały ten proces.  Jak go wykonać? To proste 🙂 Poniżej przygotowałam opis wraz z zdjęciami.

 Do eksperymentu ( hodowli fasoli) będziemy potrzebować:

  • nasiona fasoli ( proponuję fasolę “Jaś”)
  • mały słoiczek
  • wata ( oczywiście można użyć gazę ale my jej nie mieliśmy)
  • wodę

Rozpoczynamy od przygotowania słoiczka z odrobiną wody na dnie, w którym umieszczamy mocno nasączoną wodą watę i układamy jedną lub kilka nasion fasoli (możemy postawić słoiczek z wodą na parapecie, aby nasionko miało dostęp do światła, ale nie jest to konieczne).

Codziennie prowadzimy obserwację i czekamy, aż fasolka wypuści swoje pierwsze kiełki. Dodatkowo sprawdzamy, czy wata jest dobrze nasączona, jeśli brakuje wody to ją uzupełniamy.

 

Po 6/7 dniach hodowli, możemy zaobserwować pierwsze małe listki. Natomiast po 9/10 dniach widoczna jest łodyga oraz piękne zielone listki. Po “zakończeniu” hodowli możemy zaangażować dzieci do przesadzenia roślinki do ziemi.

Myślę, że ten eksperyment zaangażuje każde dziecko, w szczególności w wieku przedszkolnym. Mój syn był zachwycony i codziennie sprawdzał oraz dbał o fasolkę.

Ponadto, aby cały ten proces hodowli fasolki wzbogacić językowo, przygotowałam kartę pracy do uzupełnienia (poniżej wersja do pobrania), który może przydać się na czas obserwacji.

Karta pracy jest do pobrania tutaj (download).

Nagrałam również jeden z moich ulubionych wierszyków w tematyce wiosennej “Be a Seed”, który może być świetnym dopełnieniem całego eksperymentu. Koniecznie posłuchajcie 🙂

Po więcej inspiracji zapraszam:

www.facebook.com/nauczycielkaangielskiegoblog/
www.instagram.com/nauczycielkaangielskiego/
pl.pinterest.com/nauczycielkaangielskiego/

2 thoughts on ““Be a Seed” – mini hodowla fasoli w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.