Pomysł na… zabawę z kartami obrazkowymi

Dzisiaj zamieszczam obiecany wpis o zabawach z wykorzystaniem kart obrazkowych, postanowiłam w końcu zebrać w jednym miejscu moje sprawdzone i ulubione aktywności z ostatnich trzech lat. Zmodyfikowałam je odrobinę aby wpasować się do tematyki świątecznej. Zapraszam zatem do lektury 🙂

Czytanie z ruchu warg

Rozkładamy karty obrazkowe na podłodze, następnie siadamy z dziećmi w kręgu. Po czym wypowiadamy bezgłośnie słowo a zadaniem uczestników zabawy jest odczytanie z ruchu naszych warg co powiedzieliśmy, wskazując na właściwą kartę.

Stacje

Wybieramy pięć lub sześć flashcards. Wspólnie nazywamy wszystkie obiekty zamieszczone na nich powtarzając raz głośno, raz cicho, po czym chowamy karty w różnych miejscach w sali. Następnie wybieramy ochotników i wydajemy polecenia, a zadaniem dzieci jest dotarcie do odpowiednich kart obrazkowych.

Przykładowe polecenia: run to Santa, walk to reindeer, fly to Christmas tree, swim to gift, jump to gingerbread.

Silly Teacher

Zabawa polega na umyślnym „myleniu się” przez nauczyciela (lub prowadzącego zabawę, mogą to być wybrani przez nas uczniowie). Rozkładamy karty obrazkowe na podłodze, następnie wybieramy jedną z kart i mówimy słowo zupełnie niepasujące do obrazka, zadaniem dzieci jest poprawienie i powiedzenie odpowiedniego słowa. W starszych grupach możemy dodatkowo poprosić o napisanie wyrazu na tablicy.

Hot Bag

Przed rozpoczęciem zabawy wszystkie karty obrazkowe chowamy do woreczka. Zabawa polega na tym, że dzieci siedząc w kręgu przekazują sobie z ręki do ręki woreczek w rytm ulubionej piosenki (na świąteczne zajęcia polecam Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree). Kiedy muzyka ucichnie osoba, która trzyma w danym momencie worek otwiera go, losuje jedną kartę i mówi co przedstawia ilustracja. Zabawa kontynuowana jest do momentu, aż zostaną wyciągnięte wszystkie karty obrazkowe.

Up and down

Zabawę zaczynamy od podzielenia grupy na dwie drużyny i ustawienia w rzędy. Dzieci, które są na przodzie otrzymują karty obrazkowe. Na hasło „start” pierwsze dziecko mówi słowo, które jest na karcie obrazkowej, po czym przekazuje kartę nad głową kolejnemu uczestnikowi zabawy, ono powtarza słowo i podaje kartę dołem między kolanami. Ostatnie dziecko przybiega na początek drużyny i mówi wyraz – drużyna zdobywa punkt.

Powyższe zabawy są sprawdzone przeze mnie i moich uczniów. Świetnie sprawdzą się zarówno z grupami przedszkolnymi jak i również wczesnoszkolnymi. Idealne na utrwalenie i przypomnienie słownictwa.

A jeśli szukacie gotowych kart obrazkowych na swoje świąteczne zajęcia, to serdecznie zapraszam do mojego sklepu internetowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart